Duchovní rozměr lesní školy

Duchovní dimenze je podstatným a dlouhodobě rozvíjeným pilířem Collegia. Duchovnost přitom nutně nespojujeme s náboženstvím. Spíše než o předestření pestré nabídky různých přístupů k duchovnímu životu se chceme držet dobrých evropských a koneckonců také českých tradic a zkoumáme duchovnost jako tu stránku lidské osobnosti, která činí člověka vskutku lidským a která tudíž souvisí s jeho hodnotovým zakotvením a životním posláním. Zajímají nás proto příběhy výrazných osobností, které dokládají svébytnou životní cestu vedenou zřetelným ohledem na Nejvyšší Pravdu a Lásku. Nechceme však tyto příběhy jen konzumovat jako nezaujatí čtenáři, posluchači nebo diváci. Chceme se s nimi osobně utkat a třeba se jimi také inspirovat, nadchnout nebo naopak se vůči nim vymezit, nahlédnout je kriticky i se stinnými stránkami. To všechno je možné a v pořádku, protože objevování vlastní duchovní cesty znamená v určitých chvílích také jistý druh zápasu. Stopy velkých osobností, pokud se s nimi člověk může vskutku setkat, mohou významně pomoci s nasvícením vlastní životní cesty, s uspořádáním hodnot, s pochopením úkolu, který před námi snad stojí, třebaže dosud nerozpoznán.

Nepovažujeme se nicméně za majitele jediných správných výkladů a přístupů. Otevíráme prostor pro diskusi a vítáme každou upřímnou snahu o hledání cest.

A nebyla by to škola, kdybychom se nepokusili do duchovní linky kurzu dostat také trochu metodiky, tedy úvah o tom, jak s duchovním rozměrem skautingu na kurzech pracovat. Myslíme si totiž, že skautské kurzy mají tuto rovinu nabízet i tehdy, nejsou-li tak přímo orientovány. Skauting jako takový se přece od jiných výchovných iniciativ (byť třeba také sympatických) odlišuje právě tím, že oblast lidské duchovnosti neopomíjí, a naopak ji od svých počátků chápe jako stěžejní.