O přijímacím řízení

Přihlašování na Collegium 2023 probíhá prostřednictvím skautISu zde od 10. 10. (od 8.00) do 21. 11. 2022 (do 23.59) nebo do naplnění kapacity kurzu. O přijetí nebo nepřijetí budeme všechny uchazeče informovat nejpozději 1. 12. Do té doby bychom se s každým uchazečem rádi setkali osobně nebo si alespoň zatelefonovali, aby tak pro obě strany vznikl prostor pro vyjasnění případných otázek.

Výběr účastníků se bude řídit konsenzem instruktorského týmu s přihlédnutím k těmto kritériím:

  • obsahové podchycení všech témat, tj. schopnost účastnické skupiny jako celku personálně pokrýt uvedené tematické oblasti;
  • rovnoměrné zastoupení mužů a žen;
  • rovnoměrný počet účastníků z týmů různých vzdělávacích akcí;
  • plánovaný počet přijatých: 16 účastníků / účastnic.

Cílem „přijímacího řízení“ je si co možná nejlépe vyladit vzájemná očekávání. Úkolem obou stran, tedy ILŠ Collegium i zájemce o účast na této škole, je představit se natolik dobře, abychom dokázali posoudit, zda se potkáváme alespoň v základních představách o průběhu a obsahu školy. Jsme si přitom vědomi úskalí, která toto vyjasňování nutně budou provázet:

  • Na dálku, z údajů v přihlášce či z textů na webu se lze o sobě navzájem dozvědět jen zlomek. Ten zlomek navíc může být zkreslený.
  • Mnohokrát jsme ve svém životě prodělali zkušenost, že ty nejdůležitější impulsy a zážitky bychom předem neočekávali, a kdyby nám je někdo otevřeně nabízel, možná bychom si je bývali ani nevybrali.

Z toho vyplývá, že celé přijímací řízení nelze přetěžovat ani přeceňovat. Je snad ale možné vyhnout se nedorozumění v úplně základních bodech. První z nich je časová náročnost kurzu:

  1. Důležitá je pro nás stoprocentní aktivní účast na všech třech částech školy. Každý kurz tvoří jistý dramaturgický celek a neúčast na některé jeho části nutně způsobí potíž nejen tomu, kdo chybí, ale v důsledku celé skupině. Chápeme, že život někdy přináší nečekané situace, které si vyžádají ustoupit z původních plánů. Pokud už dopředu ale tušíš, že se nezúčastníš všeho, přenech místo raději těm, kteří dostatečný prostor mají.
  2. Lesní škola vyžaduje určité penzum práce i v mezidobí mezi víkendy a letním během. Zvaž tedy, jestli nebudeš tou dobou také dokončovat absolventskou práci ve škole a skládat závěrečnou zkoušku, pořádat celostátní skautskou akci, vítat na světě svého potomka atp. Nic z toho pochopitelně nemusí být překážkou v účasti. Rozmysli však dobře, jaké jsou Tvé kapacitní možnosti. Kvalita ILŠ bude záviset z velké části také na kvalitě Tvého příspěvku.
  3. Role skautského instruktora je někdy chápána jako prestižní a vysoký stupeň skautské služby. My té roli takto nerozumíme. Možná právě naopak: je-li Tě teď třeba v oddílové nebo střediskové činnosti, upřednostni ji a nepouštěj se do instruktorské školy, pokud by to mělo být na jejich úkor. Méně je někdy více a dlouhodobá zkušenost z oddílu či střediska skautskému instruktorovi sluší.

Collegium se nevyhýbá zážitkům, které mohou být vnímány jako náročné či nekomfortní. Vnímání těchto záležitostí je hodně individuální a může souviset také s životní fází či situací, ve které se člověk právě nachází. Uvaž proto, zda je pro Tebe aktuálně představitelné a akceptovatelné následující:

  1. dorazit na první víkend už ve čtvrtek večer a pohybovat se během něj s plnou výzbrojí v zimním terénu bez mobilu a internetu;
  2. strávit deset letních dní v poněkud strohých prostorách bývalého kláštera;
  3. aktivně se účastnit reflexí, formulovat při nich své postřehy k sobě i k ostatním – k vlastnostem, výkonům i směřování, snést kritiku týkající se vlastní osoby, i kdyby třeba nebyla zcela trefená či spravedlivá;
  4. účastnit se procesu výchovy i v dospělosti (být vychováván i vychovávat);
  5. podílet se na inteligentní a veselé atmosféře ve skupině, tvořit s druhými společenství;
  6. zažít osobně laděný program s vážnými tématy (mezilidské vztahy, víra, odcházení ze života);
  7. usedět dvouhodinový program a soustředit se na něm po celou dobu, i kdyby téma nebylo Tvou srdeční záležitostí.

Pro úplnost uvádíme podmínky pro přijetí vyplývající z Řádu pro vzdělávání činovnic a činovníků (odst. 161 a 261):

  1. dosažení věku 21 let (před zahájením hlavní části ILŠ, tj. nejpozději k 10. 8. 2023) – výjimku z tohoto požadavku může povolit vůdce ILŠ;
  2. absolvence vůdcovské zkoušky;
  3. alespoň jeden rok aktivní činovnické praxe po složení vůdcovské zkoušky;
  4. vyjádření vedoucí/ho střediska (prostřednictvím skautISu po podání přihlášky);
  5. absolvence některé lesní školy nebo lesního kurzu.