Společenství založené na vzájemné otevřenosti

Prostředí skautských lesních škol se vyznačuje mj. značným stupněm vzájemného naladění a důvěry, kterou v sebe účastníci často vkládají již předem, aniž by se osobně znali. I přesto není nikdy předem jisté, že se skupině podaří utvořit společenství založené na vzájemné otevřenosti. Na Collegiu se pro takové společenství snažíme vytvářet podmínky. Pokoušíme se o to skrze společné zážitky, při kterých se můžeme lépe poznat, avšak velkou pozornost přitom věnujeme řízeným reflexím nebo, chcete-li, cíleným zpětným vazbám. Ty mají různorodou podobu i zaměření. Jejich smyslem je hledat způsoby, jak srozumitelně pojmenovávat vlastní zkušenost a jak se dobírat hlubšímu porozumění této zkušenosti prostřednictvím dialogu s druhými lidmi. Jedině tak totiž probíhá skutečné učení a jedině tak se člověku otevírá možnost osobního zrání. Tam, kde je to smysluplné, se přitom nevyhýbáme ani osobní rovině. Bývá to dobrodružné, je ovšem také krásné zažít společenství lidí, které člověka táhne kupředu a pozvedá.